• BIST 88.965
  • Altın 143,832
  • Dolar 3,6224
  • Euro 3,8214
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C

TC Kimlik No ile SGK hizmet dökümü görme ve sorgulama sayfası

TC Kimlik No ile SGK hizmet dökümü görme ve sorgulama sayfası
30 Eylül itibariyle TC kimlik no ile SGK, SSK hizmet dökümü sorgulama yapılıyor. Hizmet dökümünüzü TC kimlik no ile görmek için yapmanız gerekenler bu sayfada

TC Kimlik No SGK SSK hizmet dökümü sorgulama ve SGK 2015 hizmet dökümü ile ayrıca SSK borç sorgulama işleminizi de yapabilirsiniz. Bu haberimizde SGK hizmet dökümü alma ve SGK sorgulama işlemlerinin nasıl yapıldığını detaylı olarak bulabilirsiniz.SGK hizmet dökümü alarak SSK prim borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. TC Kimlik No ile hizmet dökümü sorgulayın! TC Kimlik Numaranız ile SGK - SSK hizmet dökümü sorgulaması yapıldığını biliyor musunuz?

E DEVLET GİRİŞ

E-Devlet Üzerinden SSK Sigorta Sorgulama İçin tıklayın

E-SGM Üzerinden SSK Sigorta Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

E-SGM Üzerinden BAĞ-KUR Sigorta Sorgulama İşlemi İçin tıklayın

E-Devlet BAĞ-KUR Sigorta Sorgulama İşlemi İçin tıklayın

Ziraat Bankası SGK Borç Sorgulama İçin tıklayın

SGK SSK Nedir ?

SSK, SGK’ nın 4A sigorta koluna bağlı kişilere denilmektedir. Bir işveren tarafından SGK’ ya bağlı olarak çalıştırılan kişilere SSK’ lı kişiler adı verilmektedir. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi internet üzerinden online olarak yapabilmekteyiz. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi internet üzerinden online olarak yapabilmek bize önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlamaktadır. İnternet üzerinden yapılan işlemlerin güvenli ve hızlı olması çok önemlidir. SGK SSK ile ilgili işlemlerimizi SGK’ nın resmi sitesi üzerinden hem hızlı hem de güvenli bir şekilde yapabilmekteyiz. Bu anlamda SGK’ nın resmi sitesi üzerinden SSK ile ilgili yapabileceğimiz pek çok işlem vardır. SSK hizmet dökümü sorgulama işlemini de SGK’ nın resmi sitesinden yapabilirsiniz. SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi ile SSK ilk işe giriş tarihi öğrenme, SGK SSK sicil numarası öğrenme gibi işlemlerimizi de yapabiliriz. Ayrıca çalıştığımız yerde ne zaman işe girdiğimizi ya da ne zaman işten çıktığımızı, işyerinde yatırılan SGK SSK prim miktarını öğrenme ve toplam SGK SSK prim miktarını öğrenme gibi pek çok işlemimizi de SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi sayesinde kolayca öğrenebiliriz. Bu yazımızda SGK’ nın resmi sitesi üzerinden SGK SSK hizmet dökümü sorgulama işlemi nasıl yapılır bu konuyu detaylı bir şekilde anlatacağız.

ESGM ile SGK Hizmet dökümü sorgulama dışında öğrenebileceğiniz şeyler ise şunlar;

- TESCİL KAYDI TESPİTİ 

Tescil Kaydı Tespiti 4A 
Tescil Kaydı Tespiti 4B 
Tescil Kaydı Tespiti 4C
 
- EMEKLİ AYLIK BİLGİSİ 

Emekli Aylık Bilgisi 4A 
Emekli Aylık Bilgisi 4B 
Emekli Aylık Bilgisi 4C
 
- EMEKLİ AYLIK KESİNTİ 

Emekli Aylık Kesintisi 4C
 
- HİZMET BİLGİSİ 

Hizmet Bilgisi 4A 
Hizmet Bilgisi 4B 
 
- İŞGÖREMEZLİK ÖDEME 

Ödeme Görme 4A - 4B 
 
- PROVİZYON SORGULAMA 

Sağlık Provizyon 
 
- GSS TESCİL VE PRİM BORCU SORGULAMA 

GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama 
 
- İSTEĞE BAĞLI 4C BİLGİLERİ 

Tescil ve Tahakkuk Görüntüleme 
 
- SGDP TESCİL KAYDI SORGULAMA 

SGDP Tescil Kaydı 

Sigorta Sorgulama

Sigorta sorgulama ile 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü gibi sizin hizmetinize ait bilgileri içeren bir dokümanıdır. Sigortanızı sorgulatmak için prim, gün sayılarınızı belirten 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzü yani sigorta sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Sigorta sorgulamanızı iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

“E-SGM Hizmet Sorgulama Ekranı” ile sigorta sorgulama ve “E-Devlet” ile sigorta sorgulama şeklinde iki şekilde yapılır.

“E-SGM Hizmet Sorgulama Ekranı” İle Sigorta Sorgulama : E-SGM hizmet sorgulama ekranı ile sigorta sorgulama için ilk yapmanız gereken E-SGM ekranına ulaşmaktır. Bu ekrana ulaştıktan sonra T.C. kimlik numaranızı, uyruğunuzu, cilt numaranızı, doğum yılınızı ve nüfus ilinizi giriniz. “Sorgula” butonuna tıkladıktan sonra sigorta sorgulamanızı gerçekleştirmiş bulunmaktasınız.

“E-Devlet İle Sigorta Sorgulama : E-Devlet ilesigorta sorgulama, 4A SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümü bilgilerinize erişerek sigorta sorgulamanızı öğrenebilirsiniz.

SGK 4A-SSK Hizmet Dökümü

SGK 4/A ya da SSK hizmet dökümü, sizin SSK ve SGK 4/A kapsamındaki tüm çalışmalarınızı, kronolojik bir sıralamaya göre anlatan, açıklayan bir dokümandır. Bu dokümandan ne zaman işe girdiğinizi, ne zaman işten ayrıldığınızı, kaç farklı yerde çalıştığınızı, toplam ne kadar prim gün sayısına sahip olduğunuzu, aylık ve yıllık prim gün sayılarınızı kısaca tüm sigorta sorgulamanızı ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz. Bu dokümana iki şekilde ulaşabilirsiniz.

E-Devlet ile SGK 4A-SSK Hizmet Dökümü

E-Devlet şifrenizi 2 TL karşılığında PTT şubesinden aldıktan sonra, sisteme T.C. kimlik numaranız ve bu şifre ile giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra sol tarafta yer alan “E-Hizmetler” seçeneğini tıklayınız. Açılan ekrandan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) nu bulunuz. Altında yer alan seçeneklerden 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü için “4A Hizmet Bilgisi” ni tıklayınız. SSK hizmet dökümünüz karşınıza gelecektir.

E-SGM Ekranı İle SGK 4A-SSK Hizmet Dökümü

E-SGM ekranı ile 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüze ulaşmak için sayfayı açtıktan sonra, T.C. kimlik numaranızı, cilt numaranızı, doğum yılınızı giriniz. Nüfusa bağlı olduğunuz il ile cinsiyetinizi seçiniz. “Sorgula” butonuna tıklayınız. Açılan ekranın, sağ tarafında yer alan seçeneklerden “Hizmet Bilgisi” açılır menüsünü tıklayınız. Menüden SSK hizmet dökümü için “4A Hizmet Bilgisi” seçeneğini tıklayınız. Karşınıza SSK hizmet dökümü , yeni adıyla 4A SGK hizmet dökümünüz gelecektir. Böylece,  4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzü ayrıntılı bir şekilde öğrenmiş olacaksınız.

SGK 4A-SSK Prim Sorgulama

4A SGK hizmet dökümü yani SSK prim sorgulama ile sizde hangi tarihler arasında, ne kadar prim yatırıldığını SSK hizmet dökümünüz ile yani prim sorgulaması yaparak öğrenebilirsiniz. Nerelerde çalıştığınızı, ne kadar süreyle çalıştığınızı, kaç firma değiştirdiğinizi, her firmadan ne kadar prim yatırıldığını öğrenebilirsiniz.
SGK prim sorgulamada, 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü  ya da sigorta sorgulama ile aynı işlemleri yapmanız gerekmektedir. Yani, SSK hizmet dökümünde olduğu gibi, prim sorgulamada da E-Devlet ve E-SGM ekranı olmak üzere işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-SGM ekranlarından uyruğunuzu, T.C. kimlik numaranızı, cilt numaranızı, nüfusa bağlı olduğunuz ili, doğum yılınızı giriniz. Eğer, T.C. vatandaşı değilseniz uyruğunuz ile birlikte, ikamet tezkere numaranızı da girmek zorundasınız. Daha sonra güvenlik kodu yazan kısma, karşısında bulunan karakterleri giriniz. “Sorgula” butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekranın sağ tarafında bulunan “Hizmet Bilgisi” açılır menüsünden “4A Hizmet Bilgisini” seçtiğinizde prim sayınızı yani SSK hizmet dökümünüzü öğrenmiş olacaksınız.

E-Devlet ile ise bu işlemi şifrenizi PTT den, 2 TL karşılığında aldıktan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi girmelisiniz. “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıkladıktan sonra, sol taraftan “E-Hizmetler” seçeneğini seçiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu altında bulunan “4A Hizmet Bilgisi” seçeneğini tıklayınız. Böylece, SGK prim sayınızı yani SSK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

SGK 4A-SSK Gün Dökümü

4A SGK hizmet dökümü yani SSK gün dökümünüz, size ait tüm bilgilerinizi gösteren bir SSK hizmet dökümüdür, diyebiliriz. Bu, 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüze ulaşabilmeniz sizin, SGK ile karşınıza çıkan her türlü sorunda, çalıştığınız ve hesabınıza yatan primlerinizin gösterildiği bir belgedir. Bu, 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüz ile SGK gün bilgilerinize erişebilmek için, sizlere iki çeşit yol sunabiliriz. Bu yollardan herhangi birisini kullanarak, siz de SSK hizmet dökümünüzü yani, SGK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.

E-SGM ekranı ile 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzü yani SGK gün dökümünüze ulaşabilirsiniz. Yapmanız gerekenler ise E-SGM ekranına ulaştıktan sonra ilk önce uyruğunuzu seçmelisiniz. Daha sonra, T.C. vatandaşı iseniz, kimlik numaranızı, cilt numaranızı girmelisiniz. Cinsiyetinizi ve nüfus ilinizi seçmelisiniz. Güvenlik koduna kısmına ise karşısında, siyah bir zemin üzerinde bulunan karakterleri girmelisiniz. “Sorgula” butonuna tıklayınız. Açılan ekranın sağ tarafındaki menülerden “Hizmet Bilgisi” ni seçiniz. Altında çıkan seçeneklerden “4A Hizmet Bilgisi” ni seçerek,  SGK gün dökümünüzü, sigorta sorgulamanızı ya da SSK hizmet dökümünüzü öğrenebilirsiniz.
E-Devlet ile SGK gün dökümünüzü ya da SSK hizmet dökümünüzü öğrenmek için şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmalısınız. E-hizmetler sekmesinden Sosyal Güvenlik Kurumu nu bulunuz. Altında yer alan seçeneklerden “4A Hizmet Bilgisi” seçeneğini tıklayınız. Böylece SGK hizmet dökümünüzü ya da SSK hizmet dökümünüzü sorgulatabilirsiniz.

SGK 4A-SSK No Öğrenme

SGK 4A yani SSK no öğrenme işleminiz SSK ile ilgili birçok resmi işleminiz için gerekli olan bir numaradır. Bu numara ise 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzde bulunan birçok bilgiye erişebilirsiniz. Bu numarayı tam olarak size, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde her Türk vatandaşına verilen T.C. numarası gibi düşünebiliriz. T.C. numaranız sizin nasıl Türkiye’ de kim olduğunuzu, ayırt edici bir şekilde belli ediyorsa, SSK sicil numaranız da sizin 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünde bulunan bilgilerinizi, sizi, ayırt ediyor. Böylece, isim ya da soyisim benzerliği gibi mağdur duruma düşürebilecek olayların yaşanması önleniyor. SSK sicil numaranızı, sigorta sorgulama, 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü işlemlerinde yaptığınız gibi E-SGM’ nin sitesine girerek tescil kaydı sorgulama sayfasına erişerek öğrenebilirsiniz.

E-Devlet ile ise 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulamada yaptığınız gibi sisteme girişinizi gerçekleştirebilir, fakat farklı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başlığı altında yer alan “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” seçeneğini seçmelisiniz. Böylece 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzü ya da sigorta sorgulamalarınızda ayırt edici rol oynayan SGK 4A yani SSK sicil numaranıza erişebilirsiniz.

SGK 4A-SSK Maaş Sorgulama

SGK 4A yani SSK maaş sorgulama ile ne kadar maaş aldığınızı ayrıntılı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Burada, yapacağınız işlemler sigorta sorgulamada olduğu gibi iki şekilde gerçekleşebilecektir. Bunlar E-Devlet ile E-SGM ekranı kullanılarak gerçekleşmektedir. Sigorta sorgulama veya 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü konularında anlatıldığı üzere sisteme girişinizi gerçekleştirmelisiniz. Daha sonra E-SGM ile giriş için sağda bulunan “Emekli Aylık Bilgisi” seçeneklerinden “4A Emekli Aylık Bilgisi” ni seçmelisiniz. E-Devlet için ise Sosyal Güvenlik Kurumu altında yer alan seçeneklerden seçiminizi aynı şekilde ve “4A Emekli Aylık Bilgisi” şeklinde seçmelisiniz. Böylece SGK 4A yani SSK maaş sorgulamanız gerçekleşmiş bulunmaktadır.

SGK 4A-SSK Maaş Hesaplama

SGK 4A yani SSK maaşınızı hesaplayabilmek için linklerden ulaşabileceğiniz siteler ile sisteme erişebilir ve 4A SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümü bilgilerinden faydalanarak formu doldurmalısınız. T.C. kimlik numaranızı, SGK 4A yani SSK sicil numaranızı, baba adınızı, nüfus ilinizi ve doğum tarihinizi giriniz. Sigorta sorgulama ve SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümünde olduğu gibi “Sorgula” butonuna tıklayarak öğrenebilirsiniz.

SGK 4A-SSK Borç Sorgulama

SGK 4A yani SSK borç sorgulama ile SSK işverenlerin ne kadar borçları olduğunu, çalışanlarının 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulamalarında bulunan prim sayılarının ne kadar olması gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bunun için ise online tahsilat sayfasını kullanmanız gerekmektedir.

SGK 4A-SSK Emeklilik Hesaplama

SGK 4A yani SSK emeklilik hesaplama ile 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzde ya da sigorta sorgulamalarınızda bulunan bilgilerinizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. SGK 4A yani SSK emeklilik hesaplama için linklerden erişebileceğiniz, hesaplama sayfasına ulaşmalısınız. 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulama ile öğrenebileceğiniz hizmete başlama tarihinizi giriniz. Cinsiyetinizi ve doğum tarihinizi giriniz. Yine, 4A SGK hizmet dökümü, eski adıyla SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulama ile ulaşabileceğiniz, prim ödeme gün sayınızı giriniz. Özel durumlarınız varsa belirtiniz. Diğer bilgilerinizi de 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulamalar sayfalarında bulabileceğiniz, 3600 günü doldurduğunuz tarih gibi bilgilere ulaşmalı ve bu bilgileri de sisteme girmelisiniz.

4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulamadan yararlanarak girdiğiniz tüm bilgilerinizi sisteme işledikten sonra “GÖNDER” butonuna tıklayarak emekliliğinizi hesaplayabilirsiniz. Burada yapacağınız en ufak bir hata, hesaplama sonucunu değiştirecektir. Bu nedenle bilgilerinizi SSK hizmet dökümü, yeni adıyla 4A SGK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulama yaparak kontrol ederek sisteme işlemenizi, şiddetle tavsiye ederiz.

SGK 4A-SSK İşe Giriş Sorgulama

SGK 4A yani SSK işe giriş sorgulamalarınız, birçok resmi evrakta, hesaplamalarda kullanacağınız bilgiler için gereklidir. SSK işe giriş sorgulama sizin 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulama dokümanlarınızda bulunan tüm bilgilerinizin şekillenmesini sağlamaktadır. Şöyle ki, SGK 4A yani SSK işe giriş tarihiniz sizin hangi yasalarla, hangi şartlara uygun olarak emekli olabileceğinizi belirten, önemli bir bilgidir. Bu bilgi sizin 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümü ya da sigorta sorgulamanızda bulunan bilgiler ile birlikte kullandığınız hesaplama ve resmi evraklar için önemli bir bilgidir.

SGK 4A-SSK Danışma Hattı

SSK danışma hattını kullanarak SSK hizmet dökümü yani 4A SGK hizmet dökümü, sigorta sorgulama, SGK işyeri bildirgesi, SGK gecikme zammı, SGK prim sorgulama, SGK ne zaman emekli olurum, SGK işyeri sicil no gibi SSK ve SGK hakkında sorabileceğiniz tüm bilgileri sorabileceğiniz bir hattır.

SGK 4A-SSK Ne Zaman Emekli Olurum?

SGK 4A ya da SSK kapsamında çalışıp “ne zaman emekli olurum?” sorusunu soran vatandaşlarımız için geliştirilmiş bir uygulama vardır. Linkleri kullanarak bu uygulamaya erişebilirsiniz. Daha sonra SSK hizmet dökümü ya da yeni adıyla 4A SGK hizmet dökümünden erişebileceğiniz bilgileri kullanarak hesaplama yapan bu program ile siz de ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Uygulamayı kullanırken cinsiyetinizi, doğum tarihinizi ve 4A SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümü ile elde edebileceğiniz hizmete başlama tarihinizi sisteme giriniz. Özel durumlarınız varsa bunları ekleyiniz. Diğer bilgilerinizi de daha güncel ve doğru bilgi almak istiyorsanız,  doldurunuz. Yine uyarmak gerekir ki, 4A SGK hizmet dökümü ya da SSK hizmet dökümü bilgilerinizi mutlaka kullanınız. Örneğin, 3600 günü doldurduğunuz tarihi 4A SGK hizmet dökümü yani SSK hizmet dökümünüzde bulunan yıllık toplamlar sonucu 3600 günün elde edilmesiyle gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bilgilerinizi girdikten sonra “GÖNDER” butonuna tıklayınız.

Tekrar uyarmak gerekirse tüm hesaplamalarınızda daha doğru sonuç almak için sigorta sorgulama, 4A SGK hizmet dökümü, eski adıyla da SSK hizmet dökümünden faydalanmalısınız.

Ne zaman emekli olurum? SGK emeklilik hesaplama

Emekli olacağı zamanı öğrenmek isteyenler SGK'nın internet sitesi üzerinde yer alan ne zaman emekli olurum sayfasını kullanarak bunu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Tek yapmaları gereken Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinde yer alan http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ sayfası üzerinden gerekli bilgileri girerek emeklilik zamanlarını hesaplamalarıdır.

SGK prim ödeme gün sayısı hesaplama

SGK hizmet dökümünü e-devlet şifresi olmadan öğrenmek isteyen çalışanlar sadece kimlik bilgilerini kullanarak https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden hizmet dökümlerini sorgulayabilirler. SGK hizmet dökümü işlemi sayesinde vatandaşlar ne kadar süredir çalıştıklarını ve ne kadar prim ödendiğini kontrol edebilir, ayrıca bu sayede sağlık sigortalarının da devam edip etmediğini görebilirler.

E-Devlet sistemine E-Devlet ana sayfasında yer alan sisteme giriş linkini tıklayarak giriş yapabilirsiniz. Bu linki tıkladığınız zaman karşınıza 4 farklı giriş yolu gelecektir. Bu giriş yollarından herhangi bir tanesini seçerek E-Devlet sistemine giriş yapabilirsiniz ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet sistemine giriş yollarından bir tanesi E-Devlet şifresi ile giriş seçeneğidir. Bu giriş yolunu seçtikten sonra sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekmektedir. Eğer E-Devlet şifreniz yok ise üzerinde T.C. kimlik numaranızın bulunduğu nüfus cüzdanınız ile istediğiniz PTT kurumuna giderek 2 TL karşılığında alabilirsiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra sisteme T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi girerek giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yollarından bir diğeri ise mobil imza ile giriş yoludur. Bu bölüme T.C. kimlik numaranızı girdikten sonra cep telefonu numaranızı da girmeniz gerekmektedir. Son olarak GSM operatörünüzü de seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Elektronik imza ile giriş yapmanız için şahsınıza ait bir elektronik imzanız bulunmalıdır. Kart tipini ve giriş seçeneğini seçtikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra E-Devlet ana sayfasında bulunan E-Hizmetler bölümüne giriş yapmalısınız. Bu bölümde E-Devlet hizmetinde yer alan bütün hizmetler bulunmaktadır. Bu bölüme giriş yaptıktan sonra kolay bir şekilde Sosyal Güvenlik Kurumunu bulabilmek için sol tarafta bulunan harflerden S harfini seçmelisiniz. S harfi ile başlayan kurumlar karşınıza geldikten sonra Sosyal Güvenlik Kurumunu kolaylıkla bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumunun alt seçeneklerinden 4A hizmetleri altından 4A hizmet dökümü seçeneğini seçerek SGK hizmet dökümü belgesine ulaşabilirsiniz. Diğer kurumların SGK hizmet dökümü belgelerine de Sosyal Güvenlik Kurumun alt seçeneklerinden ulaşabilirsiniz.

Ne zaman emekli olurum? SGK emeklilik hesaplama

Emekli olacağı zamanı öğrenmek isteyenler SGK'nın internet sitesi üzerinde yer alan ne zaman emekli olurum sayfasını kullanarak bunu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Tek yapmaları gereken Sosyal Güvenlik Kurumu'nun internet sitesinde yer alan http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ sayfası üzerinden gerekli bilgileri girerek emeklilik zamanlarını hesaplamalarıdır.

SGK prim ödeme gün sayısı hesaplama

SGK hizmet dökümünü e-devlet şifresi olmadan öğrenmek isteyen çalışanlar sadece kimlik bilgilerini kullanarak https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ adresinden hizmet dökümlerini sorgulayabilirler. SGK hizmet dökümü işlemi sayesinde vatandaşlar ne kadar süredir çalıştıklarını ve ne kadar prim ödendiğini kontrol edebilir, ayrıca bu sayede sağlık sigortalarının da devam edip etmediğini görebilirler.

Danıştay'dan SGK'lı hastalara kötü haber

Danıştay, kamu hastaneleri dışındaki sağlık hizmeti sunucularına ilişkin SGK'lıları üzecek karar verdi.

Danıştay, kamu hastaneleri dışındaki sağlık hizmeti sunucularınca vatandaşlardan alınabilecek ilave ücretin tavan oranını yüzde 90'dan 200'e çıkaran Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması isteminin reddine karar verdi

Danıştay 15. Dairesi, özel ve vakıf üniversitelerince vatandaşlardan alınacak ilave ücreti yüzde 90'dan 200'e çıkaran Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti

Bir vatandaş, Resmi gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Davayla ilgili incelemeyi yapan tetkik hakimi heyete, "kamu hastaneleri dışındaki sağlık hizmeti sunucularınca vatandaşlardan alınabilecek ilave ücretin tavan oranının yüzde 90'dan 200'e çıkarılmasının hukuken kabul edilebilir ve somut nedeni olmadığı sonucuna varıldığından yürütmenin durdurulması isteminin kabul edilmesi" yönünde düşünce bildirdi.

Danıştay 15. Dairesi ise davanın durumuna göre, olayda idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının bu aşamada gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddine karar verdi. 

BİR ÜYE KATILMADI

Çoğunluk görüşüne bir üye katılmadı. Üyenin karşı oy gerekçesinde, ilave ücretin yüzde 200'e yükseltilmesi nedenlerinin, somut bilgi ve belgelerle açıklanması istenildiği halde davalı idareler Başbakanlık, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunca bu konularla ilgili herhangi bir bilgi ve belgenin sunulmadığının görüldüğü belirtildi.

Karşı oy gerekçesinde, "Dolayısıyla kamu idaresi sağlık hizmeti sunucuları dışındaki sağlık hizmeti sunucularınca alınabilecek ilave ücretin tavan oranının yüzde 200 olarak belirlenmesinin hukuken kabul edilebilir haklı ve somut bir nedeni olmadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle çoğunluk kararına katılmıyorum" ifadeleri kullanıldı.

Danıştay 15. Dairesi, düzenlemenin iptal istemini daha sonra esastan görüşerek karara bağlayacak

SGK sağlık verileri satılacak

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal kararları verdiği sağlık verilerinin paylaşımı konusunda yeniden düzenlemeye giden SGK, vatandaşın sağlık verilerini sadece ‘anonimleştirip’ satacak ya da kamu kurumlarıyla paylaşacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sağlık verilerini sadece anonimleştirip satabilecek ya da kamu kurumlarıyla paylaşabilecek. Kişisel sağlık verileri ise kamu kurum ve kuruluşları dahil olmak üzere hiçbir şekilde paylaşılamayacak. Herkes SGK’ya başvurarak, kişisel verilerinin işlenip işlenmediğini öğrenebilecek, verileri işlendiyse buna ilişkin bilgileri talep edebilecek. 

AYM İPTAL ETMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iptal kararları verdiği sağlık verilerinin paylaşımı konusunda yeniden düzenlemeye gidildi. Nisan ayında Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nda yapılan değişikliğe paralel olarak verilerin kullanımına, paylaşılmasına ve korunmasına ilişkin usul ve esaslar SGK Yönetim Kurulu kararıyla yeniden düzenlendi. Paylaşılabilecek sağlık verileri anonim hale getirilecek. Veriler, gerçek ve tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşların doğrudan veya dolaylı bir şekilde tanınabilmesine, kişisel verilerin ve ticari sırların açığa çıkarılmasına imkân vermeyecek şekilde toplulaştırılarak anonimleştirilecek. Bu veriler içerisinde kişilerin sağlık ve kimlik bilgileri yer almayacak.

KOMİSYON OLUŞTURULACAK

Veri paylaşımı taleplerini karşılamak üzere SGK bünyesinde bir komisyon oluşturulacak. Bu komisyon hangi verilerin paylaşılabileceğini, satış durumunda ücretin ne olacağını belirleyecek. Bir de veri kontrol komisyonu kurulacak. Bu komisyon da anonimleştirilmiş verilerin gereken gizliliği sağlayıp sağlamadığını kontrol edecek.

KİŞİSEL VERİLER PAYLAŞILAMAYACAK

Kişisel sağlık verileri, kamu kurum ve kuruluşları ile araştırmacılar dahil hiçbir şekilde paylaşılamayacak. İlaç firmaları başta olmak üzere tüzel kişilerin ürün ve hizmetlerine yönelik veriler, şirketin kendisi veya noter onaylı rızası halinde gerçek ya da tüzel kişilere ücret karşılığı verilebilecek. Ancak bu şekilde paylaşılacak veriler kişisel sağlık verisi içeremeyecek, hastanelerin doğrudan ya da dolaylı olarak tanınmasına imkân veremeyecek.

Örneğin bir ilaç firması belli bir ilacının hangi yerleşim merkezlerinde ne kadar satıldığını öğrenebilecek ama bu ilacı hangi hastanelerde çalışan doktorların yazdığını, hangi hastaların kullandığını göremeyecek. SGK ile 23 Nisan 2015’ten önce yapılan verilerin paylaşımına ilişkin sözleşmeler yeniden gözden geçirilecek. Yeni düzenlemeye aykırı olduğu tespit edilen eski sözleşmeler iptal edilecek.

VATANDAŞ SORACAK: KİŞİSEL VERİLERİM İŞLENDİ Mİ?

Vatandaşlar SGK’ya başvurarak, kişisel sağlık verisinin işlenip işlenmediğini öğrenecek. Verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep edecek. Verilerin eksik veya yanlış olduğunu gören vatandaş, bunların düzeltilmesini isteyebilecek. Kişisel sağlık verileri ancak, kişinin kendisi veya noter onaylı açık rızası olursa diğer gerçek veya tüzel kişiler ile ücretsiz paylaşılabilecek.

SGK’dan Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesine İlişkin Açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı (SGK), Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi’nin İzmir, Bursa ve Antalya illerinde uygulanmaya devam ettiğini bildirdi.

SGK’dan evde çocuk bakım hizmetleri yoluyla kayıtlı kadın istihdamının desteklenmesi projesine ilişkin yapılan açıklamada, “Haziran-Ağustos 2015, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilen Evde Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi; İzmir, Bursa ve Antalya illerinde uygulanmaya devam etmektedir” denildi.

"14 EYLÜL 2015 TARİHİ İTİBARİYLE KESİN KAYIT SAYISI 2 BİN 962 SAYISINA ULAŞMIŞTIR"

Amacı, annelerin iş piyasasının dışında kalmalarını engellemek, bu kişileri çalışma hayatına kazandırmak, sigortalı şekilde çalışmalarına imkân sağlamak ve bu sayede kayıtlı kadın istihdamını artırmak olan Proje kapsamında 2015 yılı Haziran - Eylül döneminde gerçekleştirilen faaliyetlerle ilgili şunlar kaydedildi:

“Ön Kayıtların Alınması: Projeye kayıt yaptırmak üzere başvuran annelerin ön kayıtları 25 Haziran 2015 tarihinden itibaren alınmaya başlanmıştır. Bu süreçte ön kayıtlar için yaklaşık 38 bin vatandaşımız başvuru yapmış, bunlardan gerekli koşulları sağlayan 9 bin 630’unun ön kaydı tamamlanmıştır. Ön kayıt işlemi tamamlanan adaylara ise başvuru tarih ve saatlerine göre randevu tarih ve saati verilmiş ve adaylar Bursa, Antalya ve İzmir İl Müdürlüklerimize kesin kayıtlar için davet edilmişlerdir. Projemizde halen ön kayıtların alınma süreci devam etmektedir ve proje süresince de devam edecektir. Kesin Kayıtların Alınması: Ön kayıtları takiben, 6 Temmuz 2015 tarihinde kesin kayıtlar alınmaya başlanmıştır. Temmuz 2015 ayı içerisinde büyük ölçüde tamamlanması planlanan kesin kayıtlar; gerek fiilen iş yaşamına dönememe, gerek bakıcı bulamama ve gerekse diğer nedenlerle kesin kayda gelmeyen başvuru sahipleri nedeniyle söz konusu ay içerisinde tamamlanamadığından 5 bin kişilik toplam yararlanıcı sayısına ulaşılana kadar devam ettirilecektir. Bu kapsamda, yedek listelerde yer alan başvuru sahipleri peyderpey ön kayıt başvuru tarih ve saatine göre kesin kayda davet edilmektedir. Bu çalışmalar sonucunda, 14 Eylül 2015 tarihi itibariyle kesin kayıt sayısı 2 bin 962 sayısına ulaşmıştır. Anne Bilgilendirme ve Tanıtım Kiti: Proje kesin kayıtları sırasında başvuruları tamamlanan annelere, proje kapsamındaki hak ve yükümlülüklerini anlatan ve projeyi detaylı olarak tanıtan birer “Anne Bilgilendirme ve Tanıtım Kit”i dağıtılmaktadır.”

"WEB SAYFAMIZ TOPLAMDA TIKLANMA SAYISI 77 BİN 636’YI BULMUŞTUR"

Proje Web Sayfasıyla ilgili ise açıklamada, “Projeden yararlanacak kişilerin hakları, yükümlülükleri, projeye dair haberler, gelişmeler, gerçekleştirilen etkinlikler gibi bilgilere yer verilen proje web sayfası, www.evdecocukbakimi.net, Haziran 2015 ayı itibariyle kullanıma açılmıştır. Web sayfamız 17 Eylül 2015 tarihi itibariyle aylık ortalama 17 bin 65 tıklanma sayısına ulaşmış, toplamda ise tıklanma sayısı 77 bin 636’ı bulmuştur. El İlanı, Afiş ve Broşürler: Antalya, Bursa ve İzmir illerinde projenin tanıtımı ve geniş kitlelere ulaşımını sağlamak üzere daha önceden hazırlanmış olan proje broşürü ve el ilanları yerel destek ekibi personeli tarafından dağıtılmış ve afişler halkın sıkça bulunduğu yerlere asılmıştır. Hotline (Danışma Hattı) ve Yerel Telefon Hattı Hizmetleri: Ankara’da bulunan Proje Merkez Ofisi ve Bursa, Antalya ve İzmir illerinde bulunan proje yerel ofislerine kurulan direkt telefon hatları vasıtasıyla, vatandaşların projeye dair soruları cevaplandırılmakta ve çeşitli konulardaki şikayetleri alınmaktadır. Yapılan görüşmelerin kayıt altına alınması amacıyla, proje ofislerine anons cihazı ve ses kayıt sistemi de kurulmuştur” denildi.

SGK’dan yapılan açıklamanın devamında şunlar denildi:

“BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi: BİMER ve SGK Bilgi Edinme Servisi üzerinden alınan talep ve şikayetler en kısa sürede cevaplandırılarak vatandaşların projeye ilişkin olarak en doğru şekilde bilgilendirilmeleri sağlanmaktadır. Prim ve Maaş Ödeme Kılavuzu: Kesin kaydı tamamlanıp projeden yararlanmaya hak kazanmış olan annelerin çalıştırdıkları bakıcılara maaş ve prim ödemelerini ne şekilde yapacaklarını izah eden Prim ve Maaş Ödeme Kılavuzu 10.08.2015 tarihinde SGK Web Sayfası ve Proje Web Sayfasında yayınlanmış ve mevcut yararlanıcılar bu duyurudan SMS ile bilgilendirilmiştir. Proje Bilgi-İşlem Programı: Proje başvuru sahiplerinden ya da yaralanıcılardan gelen taleplerin ve şikâyetlerin değerlendirilmesi sonucunda, gerekli değişiklikler yapılmıştır. Öte yandan, 15 Eylül 2015 tarihinde gerçekleştirilen ilk destek ödemeleri için altyapı çalışmaları başarıyla tamamlanmış ve Bilgi-İşlem Programının ilgili modülü uygulamaya geçirilmiştir.”

Prim borcu olan SGK'lıya Bakandan müjde!

Bakan Ahmet Erdem, Genel Sağlık Sigortalısı olan vatandaşların prim borcuna bakılmaksızın sağlık hizmeti alabileceklerini açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, Genel Sağlık Sigortalısı olan vatandaşların prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın sağlık hizmeti alabileceklerini açıkladı
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem, "Bakanlar Kurulu kararı ile Bağ-Kur'lu ve sosyal güvencesi olmadığı için Genel Sağlık Sigortalısı olan vatandaşlarımızın prim borcu olup olmadığına bakılmaksızın, Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ve devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinden sağlık hizmeti alabilecekler" dedi.

SGK yüzlerce kişiye dava açtı

Antalya’da, kendilerini paravan şirket üzerinden sigortalı göstererek, aylık 180 ile 200 TL arasından sigorta primi yatırarak, sağlık harcamalarıyla SGK’yı zarara uğrattığı tespit edilen 321 kişi hakkında dava açıldı. Çalışıyormuş gibi göründükleri paravan şirketlerden aldıkları maaş bordrolarıyla bankalardan kredi çektikleri de ileri sürülen sanıklar hakkında, her bir suç için 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında, tutuksuz yargılanan 321 sanıktan 31’inin savunması alındı. ’Banka veya kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken krediyi sağlamak amacıyla dolandırıcılık’, ’kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık’, ’resmi belgede sahtecilik’, ’suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’ gibi suçlardan yargılanan sanıklar, yaptıklarının suç olduğunu bilmediklerini iddia etti. Müzisyen, çiftçi, garson ve ev hanımı gibi ağırlıklı sanıklar, yapılan işlemlerle ilgili duruşmaya katılmayan sanıklardan Adnan U.’yu suçladı. 

’SUÇ OLDUĞUNU BİLMİYORDUM’

 Normal bir sigortalı için ortalama aylık 500 lira pirim yatırılması gerekirken bu kişinin kendilerinden aylık 180 ile 200 lira pirim parası aldığını anlatan sanıklar, bunun karşılığında da çalışmadıkları şirketlerde çalışıyormuş gibi gösterildiklerini söyledi. Sanıklardan Ali K., kahvehanede sigortasız çalıştığını, arkadaşı Abdurrahman K. aracılığıyla tanıştığı Adnan U’nun kendisini aylık 180 liraya sigortalı gösterdiğini iddia etti. Başlangıçta 180 lira olan primin daha sonra 200 liraya çıktığını da anlatan Ali K., "Bu kişinin posta çeki hesabına aylık bu parayı yatırıyordum" dedi. Bu dönemde gördüğü sağlık hizmeti karşılığında SGK’nın kendisine 94 lira fatura çıkardığını, bunun da ödediğini anlatan Ali K., "Yaptığımın suç olduğunu bilmiyordum. SGK’nın kayıtlarında  pirim dökümü görüldüğü için sorun olmadığını düşünüyordum" dedi.  

AYNI İFADELERİ VERDİLER

Isparta’da düğünlerde müzisyenlik yaptığını belirten Ali Osman T. ise kendisini sigortalı gösteren Adnan U. hesabına her ay düzenli 200 lira yatırdığını, bazen de bu parayı Adnan U.’nun eşi Mukaddes U.’nın posta çeki hesabına yatırdığını söyledi. Çiftçilik yapan sanıklardan Feride E. ise eşi Ramazan E.’nin kendisini bir şirket üzerinden sigortalı gösterildiğini, her ay 180 lira prim ödediğini söyledi.

Duruşmada ifade veren diğer sanıklar da Adnan U.’nun kendilerini sigortalı gösterdiğini ve aylık 180 ile 200 TL arasından prim ödediklerini, bunun suç olduğunu bilmediklerini söyledi. Mahkeme diğer sanıkların ifadesinin alınmasını için duruşmayı erteledi. 

SGK'nın bilgi işlem sisteminde kesinti

SGK'nın bilgi işlem sisteminde yaşanan kesinti nedeniyle bugün yapılması gereken işlemler için sürenin 2 gün uzatıldığı bildirildi

SGK Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, kurumun bilgi işlem sisteminde bugün kesinti meydana geldiği belirtilerek, bu nedenle son verilme ve son ödeme tarihi 14 Ekim 2015 olan sigortalı işe giriş bildirgeleri ve sigortalı işten ayrılış bildirgelerinin verilme süresi ile prim ve diğer tüm alacakların ödenme süresinin, 16 Ekim 2015 tarihine kadar uzatıldığı belirtildi. Açıklamada, 16 Ekim'e kadar kadar yapılacak söz konusu bildirimler ile ödemelerin, yasal süresi içinde yapılmış sayılacağı ifade edildi.

SGK'dan açıklama: 2 Kasım'a kadar...

Samsun Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ünal Kaya, 30 Ağustos tarihine kadar gelir testini yaptıran kişilerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarının yapılandırmasını gerçekleştirmek için 2 Kasım’a kadar SGK’ya başvurması gerektiğini söyledi. SGK İl Müdürü Ünal Kaya, Genel sağlık Sigortası prim borcu olan kişilerin borçlarının yapılandırılması ve gelir seviyelerine göre primlerinin yeniden hesaplanması için 30 Ağustos 2015 tarihine kadar bağlı oldukları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurarak gelir testi yaptırdıklarını söyledi. Borç yapılandırmasından faydalanmak için sadece gelir testi yaptırılmasının yeterli olmadığını dile getiren Kaya, "Gelir testi sonuçları bizim sistemimize düşmeye başladı. Ancak bu sadece yeterli değil vatandaşlarımızın mutlaka 2 Kasım’a kadar bize müracaat ederek bağlı bulundukları ilçelerdeki merkez müdürlüklerimize başvurmaları gerekiyor. Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan yaptırmış oldukları gelir testi sonuçlarını bizim sistemimizde hangi kategoriye düştüyse güncellenmesi ve borçlarına yapılandırma yapılarak taksitlendirilmesi gerekiyor. Gelir durumuna göre ödeyeceği pirim miktarı değişiyor" dedi.

Kaya, SGK’ya yapılacak başvuru sonucunda prim borçlarının 6-9-12-18 ay taksitle ödenebileceğini dile getirerek, "Birçok vatandaşımız yapılandırma için gelir testi yaptırmalarını yeterli olduğunu sanıyor. Ancak öyle değil. Mutlaka SGK’ya başvurmaları gerekiyor. 2 Kasım’a kadar başvuruda bulunmamaları halinde borçlarını taksitle ödeme imkanından faydalanamayacaklar" diye konuştu.

Sahte sigorta yaptıran 30 bin kişi yakalandı

2013’ten sonra SGK bildirgesi ve Vergi Dairesi Otomasyon Projesi kayıtlarının sorgulanmasıyla sahte sigorta yaptıranlar tespit ediliyor

Emeklilik veya ağır hastalıkların tedavisi gibi amaçlarla sahte sigortalılık yaptıran kişiler ile bunları sigortalı gösteren işyerlerini ağır cezalar bekliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sahte sigorta yaptırdığı tespit edilenlere ödenen emekli aylıkları ve sağlık giderleri faiziyle geri alınıyor. İşverene para cezası uygulanıyor. Hem sigortalı, hem de işveren 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabiliyor. SGK 2014 yılında 30 bin 275 kişinin sahte sigorta yaptırdığını tespit ederek haklarında işlem yaptı. Sigortalı olarak çalışmadıkları halde tanıdıklara ait işyerlerinden veya bu amaçla kâğıt üzerinde kurulmuş naylon şirketler üzerinden sahte sigorta yaptıranları ağır yaptırımlar bekliyor. SGK, özellikle 2013 yılından bu yana sahte sigortalılığa ilişkin denetimlerini yoğunlaştırdı. Denetimlerde sahte sigorta yaptırdığı tespit edilen kişiler, çok ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalıyorlar.

Sosyal güvenlik mevzuatına göre, bir kişinin sigortalı olarak gösterilebilmesi için bir işverene bağlı olarak ‘fiilen’ çalışması gerekiyor. Gerçekte çalışmadığı halde, bir işyerinde sigortalı çalışıyor gösterilmesi, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, Borçlar Kanunu ve Türk Ceza Kanunu açısından suç teşkil ediyor.

HAKSIZ ÖDEME FAİZİYLE ALINIYOR

Bir kişinin sahte sigortalı olduğu tespit edilirse, 5510 sayılı kanun uyarınca öncelikle o kişinin sigortalılığı iptal ediliyor. Bu işlem, Borçlar Kanunu uyarınca ‘mutlak muvazaa’ kabul ediliyor ve ‘yok’ sayılıyor. Sahte sigortalılar adına yapılmış prim ödemeleri SGK’ya gelir kaydediliyor.

5510 sayılı kanunun 96. maddesi, SGK tarafından sigortalılara ve emeklilere ‘fazla veya yersiz’ olarak yapıldığı tespit edilen her türlü ödemenin kanuni faizi ile birlikte geri alınacağını öngörüyor. SGK’nın bu tür alacaklarında zamanaşımı süresi, sigortalı ve emeklilerin kasıtlı veya kusurlu davranışından doğmuşsa 10 yıl, kurumun hatasından kaynaklanmışsa 5 yıl olarak uygulanıyor.

Sahte sigorta yaptıran kişi eğer sağlık hizmetlerinden yararlanmışsa, SGK üzerinden tedavi görmüşse bu giderlerin tamamı faiziyle birlikte geri alınıyor. Sahte sigorta yaptırarak emekli olan kişilerin ise emekli aylıkları iptal edildiği gibi ödenmiş olan tüm emekli aylıkları da geriye dönük olarak tahsil ediliyor.

BEŞ YILA KADAR HAPİS CEZASI

Örneğin, bin lira emekli aylığı bağlatmak için iki yıl sahte sigorta yaptıran kişi hem yatırdığı primleri kaybediyor, hem de, diyelim 3 yıl emekli aylığı aldıysa, 3 yılda ödenen tüm aylıklar faiziyle birlikte geri alınıyor. Sahte sigorta yaptıran kişiler ile bunları sigortalı gösteren işverenler hapis cezasıyla da karşı karşıya kalıyorlar. SGK, sahte sigorta yaptıranlar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun ‘resmi belgede sahtecilik’, ‘resmi belgenin düzenlenmesinde yalan beyan’ ve ‘özel belgede sahtecilik’ başlıklı maddeleri kapsamında cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda bulunuyor. Resmi belgede sahtecilik suçunun cezası ise 2 yıl ila 5 yıl hapis cezasını gerektiriyor. Diğer iki suçun cezası ise sırasıyla 3 ay-2 yıl ve 1-3 yıl arasında değişiyor.

Sahte sigortalı gösteren işverenlerin, her ay SGK’ya verdiği bildirgenin ve maaş bordrosunun da sahte olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle, sahte sigortalı gösterdikleri ‘her ay’ için, toplam bir asgari ücret tutarında idari para cezasına çarptırılıyorlar.

İŞVERENDEN VERGİ CEZASI DA ALINIYOR

Sahte sigorta yapan işverenler, gerçekte ücret ödemedikleri halde ödemiş gösterdikleri için daha az vergi ödüyorlar. Maliye ile koordineli çalışan SGK, vergi dairesine bildirdiğinde vergi kaybı cezası da geliyor.

HEM 3.500 GÜN ÇOK PİRİM HEM DE 151 LİRA MAAŞ AZ

SSK işçi emeklisi 1.122 lira (Ekim 2008’den önce emekli olanlar) SSK işçi emeklisi 839 lira (Ekim 2008’den sonra emekli olanlar) Bağ-Kur emeklisi 971 lira Bağ-Kur tarım 745 lira memur emeklisi 1.361 lira (Bağ-Kur emeklisi olmak için en az 9 bin gün prim gerekli. Ancak SSK işçi emeklisi olmak için ortalama 3.500 gün daha az yani 5.500 gün gerekiyor)

KENDİNİ İŞÇİ GİBİ GÖSTEREN PATRON 1 YILDA ARTTI

Bağ-Kur (4/1-b) kapsamında sigortalı sayılanlar, kendi işyerlerinden dolayı SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı bildirilemiyor. SGK Başmüfettişi İsa Karakaş, “SGK, özellikle 12 Kasım 2014’ten itibaren SGK işyeri bildirgesi kayıtları ve Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) kayıtlarını sorgulayarak gerçek kişi vergi mükelleflerinin işyerinden bildirim yapmalarına imkân vermiyor. Bu kişiler ortak oldukları işyerlerinden SSK (4/1-a) kapsamında sigortalı olarak bildirilenlerin sigortası (4/1-b)’ye aktarılıyor. Ayrıca cumhuriyet savcılıklarında suç duyurusunda da bulunulması söz konusu” dedi.

İŞÇİ GİBİ SİGORTALI GÖSTERMEK İÇİN 6 FARKLI NEDEN VAR

En çok sahte sigorta yaptırma nedenleri şöyle sıralanabilir:

SSK STATÜSÜNDE EMEKLİLİK: Bağ- Kur (4/b) statüsünde emekli olmak için en az 25 yıl sigortalılık ve 9 bin gün prim ödemek gerekiyor. SSK (4/a) statüsünde emekli olmak için ise en fazla 7 bin gün prim ödemek yeterli. Bazı işverenler dahi, daha erken emekli olabilmek için kendi şirketlerinde 4/a statüsünde, yani işçi olarak çalışıyor gibi sigortalı gösterebiliyorlar.

EMEKLİLİK IÇIN EKSIK SÜREYİ TAMAMLAMA: Emekli olmak için gerekli prim gün koşulunu doldurmadan işsiz kalanlar, eksik günlerini tamamlamak amacıyla sahte sigorta yaptırabiliyorlar.

ANALIK SİGORTASI HAKLARI: Hamile iken sağlık hizmetlerinden yararlanmak, doğum masraflarından kurtulmak, doğum öncesi ve sonrasında 4 ay iş göremezlik ödeneği almak için kısa süreli olarak kendilerini sigortalı gösterebiliyorlar.

AĞIR HASTALIK TEDAVİSİ: Kanser, kalp, böbrek yetmezliği gibi büyük masraf gerektiren hastalığa yakalanan kişiler tanıdık bir yerden sigortalı gösterilerek SGK üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar.

EŞ DURUMU TAYINI: Eşi memur olan kişiler, eş durumu tayininden yararlanmak amacıyla fiilen çalışmadıkları halde sigortalı gösterebiliyorlar.

ASGARİ İŞÇİLİK UYGULAMASI: İnşaat sektöründe her bir bina için belli sayıda sigortalı işçi çalıştırılması gerekiyor. Bu sayıya ulaşamayan işverenler çevrelerinde bulunan kişileri sahte sigortalı göstermek suretiyle yasal zorunluluktan kurtuluyorlar.

ÇÖZÜM, İSTEĞE BAĞLI SİGORTA Özellikle emeklilik ya da sağlık hizmetlerinden yararlanmak amacıyla sahte sigorta yaptırmak yerine isteğe bağlı sigorta yaptırmak mümkün. 5510 sayılı kanun uyarınca, isteğe bağlı sigortalılar hem emeklilik için gerekli prim gününü dolduruyor, hem de her türlü sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyorlar. Ancak, eş durumu tayini veya analık sigortasından yararlanmak isteyenler için isteğe bağlı sigortalılık avantaj sağlamıyor.

SGK'da büyük yenilik: İşveren hilesi tarih oluyor

SGK, emeklilik için en kritik belgelerden biri olan hizmet dökümüne yeni eklemeler getirdi, sigortalı çalıştığı şirketi artık görebilecek.

Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün yazısındaki önemli detaylar:

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) son dönemde elektronik ortamda verdiği hizmetlere önemli eklemeler yaptı. SGK’nın internet ortamı üzerinde verdiği en önemli hizmetlerden biri 4/a ve 4/b’li sigortalılar için hizmet dökümü ve hizmet bilgisi. Bir işverene bağlı olarak çalışan kişiler için hizmet dökümü, emeklilik işlemleri için en kritik belge konumunda. Kişinin SGK nezdinde geçerli ilk kez sigortalı olduğu tarihin, toplam prim ödeme gün sayısının, doğum tarihinin ve çalıştığı işyerlerinin görüldüğü hizmet dökümüne SGK bazı eklemeler yaptı. Bu eklemelerden belki de en önemlisi, sigortalının çalıştığı şirketi artık görebilecek olması. İşverenlerin bu noktada kişiyi başka bir işyerinden sigortalı göstermesi gibi uygulamaları bu değişiklik sonrası hemen öğrenilebilecek.

YIPRANMA SİSTEME GİRDİ

Hizmet dökümünde kişilerin sigortalı olarak gösterildikleri işyeri bilgisini görecek olmaları, yıpranmaya tabi çalışmalar açısından da önemli. Bu sayede yıpranmaya tabi çalışması olan fakat bu durumun SGK’ya bildirilmediğini tespit eden bir sigortalı işverene direkt olarak bu günleri kanuna uygun şekilde bildirmesi gerektiğini hatırlatabilecek. İşveren yıpranmaya tabi çalışmayı bildirmemekte direnirse sigortalı geç kalmadan yargı yoluna başvurabilecek.Hizmet dökümüne eklenen bir diğer bilgi de, sigortalının işten ayrılma nedeni. Bu bilgi sigortalının işsizlik sigortasından yararlanabilmesi açısından çok önemlidir. İşten çıkış sebebi işsizlik sigortasından maaş almaya uygun olmayan bir işsiz, işsizlik maaşı alamaz.

ÇIKIŞ KODU DA EKLENDİ

Diğer yandan işverenlerin genel eğilimi çalışanın işyerinden çıkış nedeni ne olursa olsun bunu her şekilde 'istifa' olarak bildirmek yönündedir. Bu eğilim de işsizin maaş almasını engeller. Hizmet dökümünde bu bilginin görülecek olması bu konuda işsizlerin hızlıca durumu öğrenmelerine ve gerekirse yargı yoluna başvurmalarının önünü açacaktır. Hizmet dökümüne eklenen bir diğer bilgi ise sigortalının ay içerisinde 30 günden az çalışmalarının nedeninin görülebilecek olması. Bu sayede sigortalı çalışan söz konusu ay içerisinde kendisi adına niçin 30 gün prim ödenmediğini öğrenebilecek.
Kazanç takip edilmeli HİZMET dökümünün önemli bir diğer noktası da, prime esas kazanç kısmıdır. Prime esas kazanç sigortalının SGK’ya hangi ücret düzeyinden bildirildiğini gösterir. Dolayısıyla sigortalılar işverenin kendilerini gerçek ücretleri üzerinden SGK’ya bildirip bildirmediklerini düzenli olarak takip edebilirler.
Alo 170'e şikayet edilebilir GERÇEK ücretleri üzerinden SGK'ya bildirilmemek, sigortalıları çok zor durumda bırakıyor. Bu durum, hizmet dökümü düzenli olarak takip edilirse önlenebilir. Bunu tespit eden bir sigortalı ALO 170’e doğrudan başvurarak şikayette bulunabilir.

Hangi kodlar işsize maaşın önünü açar?

İŞSİZLİK sigortasından maaş alabilmek için kişinin kendi iradesi dışında işsiz kalması gerekmektedir. Bu nedenle istifa, emeklilik, kadın işçinin evlendikten sonra bir yıl içerisinde kıdem tazminatı alarak işten ayrılması gibi hallerde işsizlik maaşından yararlanılması söz konusu değildir. Bu nedenle sigortalılar işten ayrılma nedenini hizmet dökümü üzerinden mutlaka kontrol etmeli ve bu koda göre işsizlik maaşına başvuruda bulunmalı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 150 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Spot | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.