• BIST 73.391
 • Altın 132,849
 • Dolar 3,5219
 • Euro 3,7585
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara -2 °C

SGK'nın kasasına 22 milyar lira girecek

SGK'nın kasasına 22 milyar lira girecek
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  "SGK olarak 67 milyar liralık yapılandırma portföyünün şu ana kadar yaklaşık 22  milyarı lirasının yapılandırıldığını...


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu,  "SGK olarak 67 milyar liralık yapılandırma portföyünün şu ana kadar yaklaşık 22  milyarı lirasının yapılandırıldığını görüyoruz. Üçte bir oranını yakaladık. Ayın  25'ine kadar da bu rakamı inşallah yüzde 70'lere taşımış olacağız." dedi. 
 
Müezzinoğlu, AA muhabirinin, borçların yeniden yapılandırılması, son  yıllarda yaşanan maden kazaları ve akılcı ilaç kullanımı konusundaki sorularını  yanıtladı.
 
Madenlerdeki iş kazalarını önlemek için Personel Takip Sistemi ve  sığınma odası bulundurulması zorunluluğunun 1 Ocak 2017 itibarıyla uygulanmaya  başlanacağının hatırlatılması ve bu şartları yerine getirmeyen işletmelere hangi  yaptırımların uygulanacağının sorulması üzerine Bakan Müezzinoğlu, son yıllarda  özellikle çok ağır maden kazalarının yaşandığını belirtti.
 
Müezzinoğlu, bu konuda hangi tedbirlerin alınacağı, bunların  uygulanabilirliğinin takip edilmesi ve gelişen koşullara göre tedbirlerin  geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.
 
 Madenlerdeki kazaları önlemek için 2017 yılı başı itibarıyla Personel  Takip Sistemi'nin devreye alınacağını anlatan Bakan Müezzinoğlu, sistemle  madencilik faaliyetlerinin daha yakından takip edileceğini kaydetti.
 
Müezzinoğlu, "Yalnız maden için demiyorum, bütün çalışan ve  çalıştıranlar için. İş kazaları bizim önemli sorunumuz. İş kazalarıyla ilgili  bizim yalnız kural koymamız, yalnız kuralları takip etmemiz tek başına yeterli  olmuyor. Burada gerek işveren gerekse çalışan açısından duyarlılık önemlidir."  değerlendirmesinde bulundu.
 
Son 5-6 aydaki gözlemlerine işaret ederek, bir şehir hastanesinin  inşaatını yüklenici firmayla gezdiklerini, 18. kattaki iskelede bir işçinin  baretsiz şekilde çalıştığını gördüklerini aktaran ve işçilerin, "Ben baretsiz  çalışmam." demesi gerektiğini vurgulayan Bakan Müezzinoğlu, burada denetimin ve  eğitimin çok önemli olduğunu bildirdi.
 
 Müezzinoğlu, madenler konusunda da duyarlılığın iki taraflı olması  gerektiğine dikkat çekerek, "Yalnız kurallar ve kuralları denetleyen bir bakanlık  olmak bizi başarılı kılmaz. Onun eğitimini ve kültürünü oluşturmamız lazım.  İnşallah süreci o boyutuyla daha iyi noktalara taşıma gayretinde olacağız." diye  konuştu.
 
 "İlacı akılcı kullanacak olan hekimdir"
 
 Bakan Müezzinoğlu, ilaç ve tıbbi teknolojinin de Türkiye'nin çok  tükettiği bir alan olduğunu belirterek, bunların "üretilmesi" gereken stratejik  alanlar olduğunu ifade etti.
 
 İlaçta her yıl 21 milyar liralık harcama yapıldığını belirten  Müezzinoğu,  şunları söyledi:
 
"Gelecek yıl muhtemelen 22-23 milyar olacak. Her yıl da artacak.  Kanser ilacını dünya üretiyor, 10 yıllık patentini alıyor. Bu süre zarfında biz o  ilaçtan hastamızı mahrum bırakmıyoruz ve getiriyoruz. O patent süresinde ilaç çok  pahalı ama ilaca parayı ödüyoruz. Ondan sonraki süreçte, ilacın Türkiye'de  üretiliyor olması artık patent alması lazım."
 
 Türkiye'nin medikal malzemeye de her yıl 8 milyar lira ödediğini  anlatan Müezzinoğlu, "Bunlardan hangilerinin Türkiye'de üretiliyor olması lazım,  buna bakmak gerekir. Örneğin, protez ve protez çivisinde biraz Ar-Ge biraz  inovasyonu koyduğumuzda çok rahatlıkla bu ürünlerin neredeyse tamamını Türkiye'de  üretebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.
 
 Akılcı ilaç kullanımının da mutlaka anlatılması gerektiğine vurgu  yapan Müezzinoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:
 
 "İlacı akılcı kullanacak olan kimdir? Hekimdir. 'Bana bir antibiyotik  bile yazmadın.' diye şikayet olmamalı. 'Doktor Bey, gerekli miydi antibiyotik'  diyebilecek bilinci, akılcı bir tedavi bilincini hekimden istemeliyiz. 2  yaşındaki bir bebeğe çok zor antibiyotik yazabilmeliyiz. Aile baskısı, 'Gece ateş  38'i geçti, bir antibiyotik yazmadı.' diye doktoru dövecek bir psikoloji  yanlıştır. Akılcı, bilinçli ilaç tüketimi ve akılcı, bilinçli tıbbi teknoloji  tüketimini topluma anlatmamız lazım."
 
 "SGK yapılandırmayı 25 Kasım'a kadar uzattı"
 
 Müezzinoğlu, borçların yeniden yapılandırılması kapsamında bugüne  kadar SGK'ya ne kadar başvurunun yapıldığı ve bu başvuruların beklentileri  karşılayıp karşılamadığının sorulması üzerine, şu görüşlerini aktardı:
 
 "Bir defa çok büyük bir karşılık buldu. İyi bir kampanya oldu. SGK  yapılandırma kampanyasını 25 Kasım'a kadar uzattı. Biz istiyoruz ki vatandaşımız  devlete borçlu olup da sıkıntıya girmesin. Çünkü borç yıllar içinde katlanıp  içinden çıkılmaz hale geliyor. Yeniden yapılandırma döneminde gerek Maliyeye olan  borçlar gerekse SGK'ya olan borçlarda, bunların yapılandırmasında Maliye  açısından da SGK açısında da beklediğimizden çok daha güçlü bir müracaat oldu.  SGK olarak 67 milyar liralık yapılandırma portföyünün şu ana kadar yaklaşık 22  milyar lirasının yapılandırıldığını görüyoruz. Üçte bir oranını yakaladık. Ayın  25'ine kadar da bu rakamı inşallah yüzde 70'lere taşımış olacağız."
 
  Duyarlılık gösterip borcunu yapılandıran vatandaşlara teşekkür eden  Müezzinoğlu, SGK'ya borcu olup da bu borcunu yapılandırmak için henüz başvurmamış  vatandaşlara, kendilerine sunulan fırsatı kaçırmamaları tavsiyesinde bulundu.
 
"İşsizlik fonundan 5 milyon kişi faydalandı"
 
 "İşsizlik Sigortası Fonu'ndan işsizlerin daha uzun süre ve daha yüksek  miktarda faydalanmasına yönelik bir çalışma var mı?" şeklindeki soru üzerine  Bakan Müezzinoğlu, şu bilgileri verdi:
 
  "Türkiye'de fonlarla ilgili AK Parti dönemine kadar çok negatif bir  algı vardı. Bu durum zaman zaman yeni fonlarla ilgili de güvensizlik algısı  oluşturuyor. BES veya kıdem tazminatıyla ilgili fon konusunda da böyle suni  şeyler oluşturulmak isteniyor. Korkularla bir yere gidemeyiz. Biz hukuki ve reel  olarak işsizlik fonundaki süreçle güçlü bir yapı oluşturduk. Bu fonda şu anda 101  milyar lira birikti. Bu paranın nemalanması yani stokta duran değil daha iyi  koşullarda nasıl büyütülür yönünde çalışmaları Maliye Bakanlığı ve Hazine ile  yapıyoruz. Fondan şimdiye kadar 5 milyon işsizimiz faydalandı ve bunun  karşılığında da toplam 13,6 milyar lira işsiz kalan kardeşlerimize ödendi. Bunun  daha çok ödenmesi ve daha uzun süreli ödenmesi gibi talepler var. Şu anda bu  konuda bir çalışmamız yok ama önümüzdeki dönemde olmayacağı anlamına da gelmez."
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu haber toplam 63 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Döviz bozdurana bedava alışveriş04 Aralık 2016 Pazar 15:23
 • Akın İpek için iade istemi04 Aralık 2016 Pazar 14:13
 • BESte sisteme giriş tarihine düzenleme!04 Aralık 2016 Pazar 12:58
 • Yerli yassı çeliğe ithalat engeli04 Aralık 2016 Pazar 12:38
 • Fındıkta sevindiren gelişme04 Aralık 2016 Pazar 12:38
 • EPDKdan 9 şirkete 120 milyonluk ceza04 Aralık 2016 Pazar 12:28
 • Yanıltan reklamlara 5.6 milyon TL ceza04 Aralık 2016 Pazar 12:28
 • Gümrük Birliğinin zararı çok!04 Aralık 2016 Pazar 12:08
 • Topçu: Bundan daha kara gün var mı?04 Aralık 2016 Pazar 10:43
 • Mehmet Müezzinoğlı Başkent Kulisinde04 Aralık 2016 Pazar 10:18
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Haber Spot | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.